На страницу 1, 2  След.

Тема: Дом на халяву
Эта печальная история происходит с моим старым, хорошим другом. о. Владимиром Дробышевским. Для меня посетить их большую семью, как подышать прекрасным горным воздухом, просто рай, это с одной стороны. С другой, сердце кровью обливается, когда видишь их хождения по мучительным мытарствам, земных начальников. Казалось бы, ну вот она настоящая многодетная семья, которая так якобы дорога государству и о которой, согласно повсеместным разговорам, идет сильнейшая забота... но реальность не совсем такова. Впрочем, это не мешает им быть по настоящему счастливыми.

Перепечатываю статью из газеты "Звязда", текст Белорусский, по этой причине, извиняюсь перед теми форумчанами, которые не из нашей Республики.

— Што, бацюшка, дом "на халяву" вырашылi пабудаваць? — спытаў адзiн з падрадчыкаў гомельскага святара Уладзiмiра Драбышэўскага.

— Калi халявай лiчыць наяўнасць пецярых дзяцей, старэйшай з якiх сем, а малодшай менш за год — тады так, "на халяву", — усмiхнуўся айцец Уладзiмiр i не стаў спрачацца. Ён не ведаў тады, якiм будзе працяг узаемаадносiнаў i спадзяваўся, як заўсёды, на звычайную чалавечую сумленнасць.


Яны з матушкай Марынай будаваць дом вырашылi ў 2005 годзе, тады ў iх было двое дзяцей: Настасся i Мiкалай. Маладыя адукаваныя бацькi — абодва фiзiкi, закончылi Гомельскi ўнiверсiтэт iмя Францыска Скарыны. Ад самага пачатку свайго шлюбу ведалi, што планаваць нараджэнне дзяцей не будуць. А як iнакш прапаведаваць веру, калi не ўчынкамi? Яны абодва не расказваюць аб тым, як прыходзiлi да Бога, бо лiчаць гэта сваiм патаемным. Тым больш, што сёння iх думкi занятыя вельмi зямнымi праблемамi.

Дзе ў Гомелi
дом пабудаваць?


Зварот у рэдакцыю газеты займае чатыры друкаваныя лiсты дробным шрыфтам. Эмоцый няма — толькi сухое пералiчэнне фактаў: калi, куды, як звярталiся, каб на справе здзейснiць законнае права ў адпаведнасцi з Указам Прэзiдэнта №185 "Аб выдзяленнi грамадзянам льготных крэдытаў на будаўнiцтва (рэканструкцыю) або набыццё жылых памяшканняў".
Зварот у рэдакцыю газеты займае чатыры друкаваныя лiсты дробным шрыфтам. Эмоцый няма — толькi сухое пералiчэнне фактаў: калi, куды, як звярталiся, каб на справе здзейснiць законнае права ў адпаведнасцi з Указам Прэзiдэнта №185 "Аб выдзяленнi грамадзянам льготных крэдытаў на будаўнiцтва (рэканструкцыю) або набыццё жылых памяшканняў".




"У адказ на нашы звароты ў 2006-07 гадах у гарадскi зямельны аддзел з просьбай аб выдзяленнi нам зямельнага ўчастка пад забудову ў межах горада нам спаслалiся на адсутнасць у горада такой магчымасцi. Быў прапанаваны адзiн участак далёка ад горада — у пасёлку Прыбар, i ў 2007 годзе другi — у пасёлку "Новае Жыццё". Месца службы ў горадзе Гомеле, адсутнасць асабiстага транспарту i неразвiтая iнфраструктура пасёлка "Новае Жыццё" зрабiлi для нас гэтыя прапановы непрымальнымi".

Урэшце яны набылi ўчастак у так званым Залiнейным раёне: за сродкi сваякоў, якiя для гэтай мэты прадалi двухпакаёвую кватэру i 2 гаражы. Яны i зараз жывуць у дамку, якi прызнаны старым толькi на 70 %. Потым, каб пачаць будаўнiцтва на другой палове ўчастка, была пяцiмесячная цяганiна па яго падзеле, расказвае айцец Уладзiмiр:

— Тры гарадскiя арганiзацыi: БТІ, зямельны аддзел гарвыканкама i адмiнiстрацыя Савецкага раёна не маглi вызначыць, хто з iх павiнен гэтым займацца. Доўга не маглi вызначыцца, як прысвоiць адрас дому, якога пакуль не было, без чаго мы не маглi атрымаць крэдыт на будаўнiцтва.

Усiх складанасцяў, з якiмi на самым першым этапе сутыкнулася шматдзетная сям'я, проста не пералiчыць. Адно добра: на шчасце, гэта не перашкодзiла ў 2006 годзе нарадзiцца двайняткам: Васiлiсе i Варвары. Тым часам 26.12.2007 года Драбышэўскiя ўсё ж атрымалi дазвол адмiнiстрацыi Савецкага раёна на будаўнiцтва дома, а 29.01.2008 года — льготны крэдыт ААТ "Беларусбанк".

Грошы ёсць. Што далей?

Далей пачалося самае складанае. Самастойныя пошукi падрадчыка на будаўнiчыя работы сярод дзяржаўных прадпрыемстваў вынiкаў не далi. Шматдзетны бацька вырашыў тады звярнуцца па дапамогу ў Гомельскi гарвыканкам.

— Мне адказалi: "Вы можаце пiсьмова звярнуцца па дапамогу ў Гомельскае гарадское ўпраўленне капiтальнага будаўнiцтва. Магчыма, яны пагодзяцца".

Не пагадзiлiся. Дырэктар УКБ Гомельскага гарвыканкама Ігар Адарчанка тлумачыць сiтуацыю двухгадовай даўнiны i гаворыць, што сёння яна мала ў чым змянiлася:

— У нас аб'ёмы растуць i растуць. На наступны год яшчэ на 60 % большыя аб'ёмы. Мы займаемся шматпавярховым будаўнiцтвам i выконваем дзяржаўную праграму, даведзеную Саўмiнам для ўсёй Гомельскай вобласцi.

— Атрымлiваецца, iншую дзяржаўную праграму можна праiгнараваць, i шматдзетныя сем'i асуджаны шукаць прыватных падрадчыкаў?

— Так. Падрадныя арганiзацыi зацiкаўленыя будаваць мiкрараёнамi. Кожнае прадпрыемства хоча, каб праца была больш выгаднай i рэнтабельнай для яго.

Намеснiк старшынi камiтэта па архiтэктуры i будаўнiцтве Гомельскага аблвыканкама Ядзвiга Блатун праблему бачыць пад iншым вуглом. — Нiхто не адмаўляецца ад таго, што мы павiнны дапамагаць шматдзетным сем'ям. Дамы сядзiбнага тыпу будуюцца звычайна для шматдзетных, але ў Нараўлянскiм, Хойнiцкiм i iншых раёнах. Гэтыя праблемы ў Гомелi ўзнiклi таму, што няма такой практыкi i будаўнiцтва iм такое нявыгаднае: не хочуць адцягваць сiлы на дробныя аб'ёмы. Гарадскiя ўлады маглi б умяшацца... УКБ — гэта ж iх падраздзяленне.

Калi айцец Уладзiмiр пачаў самастойны пошук будаўнiкоў — ужо не толькi сярод дзяржаўных, але i сярод прыватных прадпрыемстваў, — ён пачуў тую ж песню:

— Адмовы былi такiя: "Аб'ём работ вельмi малы, у нас вельмi загружана прадпрыемства, вы аплачваць будзеце не наяўнымi грашыма..." Нарэшце ўдалося дамовiцца i заключыць 28.02.2008 г. дагавор будаўнiчага падраду толькi на фундамент — з БМП-354. Згодна з iм пачатак работ — сакавiк 2008-га, заканчэнне — красавiк 2008-га. Фактычна работы былi пачатыя 8 мая 2008, а закончаныя 21 жнiўня 2008 года.

Айцец Уладзiмiр расказвае, што менавiта тады ў iх узнiкла шмат прэтэнзiй да першага падрадчыка па якасцi выкананых работ. Пасля адмовы падпiсаць сумнеўныя, на погляд заказчыка, працэнтоўкi, адносiны з будаўнiчым прадпрыемствам зусiм сапсавалiся. У вынiку шматддзетная сям'я зноў засталася без падрадчыка. Мiж iншым, толькi ў працэсе будаўнiцтва Драбышэўскiя даведалiся аб тым, што, могуць наняць Тэхнiчны нагляд, аплата паслуг якога будзе ўключана ў крэдыт. Тым не менш iх зварот у Дзяржбуднагляд зноў-такi быў безвынiковым — тыя былi таксама загружаныя работай. Пошук новага падрадчыка пачаўся тады, калi Марына ўжо чакала пятае дзiця.

— I зноў мы звярнулiся ў УКБ, — гаворыць айцец Уладзiмiр, — дзе зноў атрымалi адмову са спасылкай на iх загружанасць i нашы малыя аб'ёмы працы. Па даведнiку знайшлi ППТУП "Контур Плюс", з якiм i заключылi новы дагавор будаўнiчага падраду з тэрмiнам заканчэння работ 31 снежня 2008 года.

Чытач павiнен здагадацца, што гэтай публiкацыi проста не было б, калi б дагавор быў выкананы.

— Мы пайшлi насустрач Драбышэўскiм i ўзялi аб'ект, якi нам не выгадны i не патрэбны, — кажа кiраўнiк прыватнага прадпрыемства "Контур Плюс" Аляксандр Сiдарок, спасылаючыся на тое, што на момант заключэння дагавору не было дакладнай праектнай дакументацыi.

Спачатку — так, але ж у маi 2008 года ЗАТ "Тэрмiкс" выканала яе бязвыплатна. Да верасня мiнулага года былi гатовыя некалькi папер чарцяжоў i схем, на падставе якiх прадпрыемства "Контур Плюс" i разлiчыла каштарыс будаўнiцтва. I тым не менш год таму, у вераснi, падрадчык, якi атрымаў аванс ад заказчыка, не пачаў працу на аб'екце, нягледзячы на тое, што менавiта тады быў вызначаны тэрмiн пачатку работ. Потым было яшчэ шмат перагавораў i абяцанняў, пераносы тэрмiнаў, але ж дом стаiць без даху i сёння.

Толькi тады, калi чакаць, спадзявацца, звяртацца ў розныя iнстанцыi раённага i гарадскога ўзроўню стала канчаткова бессэнсоўна, айцец Уладзiмiр прыйшоў на прыём да намеснiка старшынi аблвыканкама Уладзiмiра Надтачаева i адначасова напiсаў у нашу газету. У лiсце — дакладна так: мы просiм аб дапамозе.

Вiг — вам?

Намаляваныя казачныя героi сустракаюць кожнага, хто прыходзiць да Драбышэўскiх — прама на брамцы. Настрой узнiмаецца i тады, калi бачыш амаль што сапраўдны вiгвам, пашыты i размаляваны рукамi мацi пецярых дзяцей. На пытанне, калi яна гэта паспявае, Марына адказвае:

— Па начах, калi ж яшчэ.

У гэтай сям'i ёсць свой герб i сцяг, тут вечарамi разам чытаюць класiкаў лiтаратуры, i ў мяне з'явiлася моцнае жаданне расказаць аб звычайным днi i клопатах гэтай цудоўнай шматдзетнай праваслаўнай сям'i. Але ж iх сённяшнiя турботы з будаўнiцтвам дома перакрываюць мае лiрычныя пачуццi. Таму зноў аб праблемах.

У самым пачатку верасня непасрэдна на будоўлi была сабраная нарада з удзелам прадстаўнiкоў Гомельскага гарвыканкама. Аднаго з iх я папрасiла аб каментарыi, але ён адмовiўся размаўляць са мной. Больш за тое, ён увогуле не палiчыў неабходным адрэкамендавацца. Таму гэты прадстаўнiк улады застаўся для мяне як вобраз маладога вытанчанага мужчыны, апранутага ва ўсё белае. Другi адрэкамендаваўся як галоўны спецыялiст аддзела па кiраваннi будаўнiчым комплексам i жыллёвай палiтыцы Гомельскага гарвыканкама Раман Аўтухоў, аднак быў сцiплы на каментарыi i запэўнiў, што ўсё будзе ў пiсьмовым адказе на скаргу. Пiсьмовы адказ уяўляе сабой сцiслы канспект юрыдычных адносiнаў Драбышэўскiх з прыватнай арганiзацыяй "Контур Плюс" i прапанову падаць на яе ў суд.

I зноў айцец Уладзiмiр пайшоў на прыём да намеснiка старшынi аблвыканкама Уладзiмiра Надтачаева.

Як палiтычную задачу вырашыць юрыдычна?

Гэты вiзiт быў куды больш вынiковым. Бо праз некалькi дзён непасрэдна на будоўлi дома для Насцi, Колi, Васiлiсы, Варвары, Арыядны i iх бацькоў сабралася вельмi прадстаўнiчая нарада з удзелам прадстаўнiкоў камiтэта па архiтэктуры i будаўнiцтве Гомельскага аблвыканкама, упраўлення капiтальнага будаўнiцтва Гомельскага гарвыканкама, ААТ "Беларусбанка", а таксама ўсiх падрадчыкаў i праекцiроўшчыкаў.

Дырэктар УКБ Гомельскага гарвыканкама Iгар Адарчанка наўскiдку ацанiў якасць таго, што набудавана, так:

— Сёння дом гатовы не больш чым на 30 %. Для таго, каб гаварыць аб працягу будаўнiцтва, тое, што ёсць, неабходна часткова разабраць i прывесцi ў адпаведнасць з нормамi.

Мiж тым, Драбышэўскiя сталi хвалявацца менавiта таму, што самi даўно ўбачылi парушэннi нормаў будаўнiцтва. Айцец Уладзiмiр водзiць па будоўлi i ў соты раз паказвае:

— Нi адзiн вiд работ не завершаны. Зiмой у маразы залiвалi фундамент у мёрзлую зямлю. Тут жа скразныя дзiркi ў сценах! А нам адказваюць: гэта нармальна, потым затынкуецца. Бэлькi гнiюць непрапiтаныя... Запрацэнтавана сетка армiравальная — яе не могуць знайсцi. Работы iдуць з парушэннем парадку: даху няма — пачынаюць падшываць столь... У лютым нам сказалi, што яны будуць унутры тынкаваць сцены. Калi мы не дазволiлi, у адказ пачулi: вы звязваеце нам рукi, перашкаджаеце будаваць, мы пойдзем з аб'екта. Быццам мы ў пясочнiцы гуляемся ў кулiчыкi.

Намеснiк старшынi камiтэта па архiтэктуры i будаўнiцтве Гомельскага аблвыканкама Ядзвiга Блатун вырашэнне заблытанай праблемы — заканчэння будаўнiцтва дома Драбышэўскiх — бачыць як першачарговую неабходнасць, i дзякуючы яе актыўнаму ўмяшальнiцтву ёсць пакуль прамежкавыя, але ж вынiкi:

— Як юрыдычна вырашыць палiтычную задачу — пабудаваць дом для шматдзетнай сям'i? Як хутчэй гэта зрабiць? Мы дамовiлiся, што праектна-каштарысная дакументацыя павiнна быць да 30 кастрычнiка. Пасля яе атрымання будзе працягвацца льготнае крэдытаванне гэтага дома.

З ёй згодная i начальнiк аддзела арганiзацыi работ па крэдытаваннi насельнiцтва Гомельскага абласнога ўпраўлення АСБ "Беларусбанк" Ядзвiга Вежнавец:

— Трэба зрабiць так, як хоча сям'я. У нас у Гомелi толькi адна шматдзетная сям'я зараз будуе дом па льготным крэдыце, ну, як ёй не дапамагчы?

Згодна з пратаколам выязднога разгляду звароту ў Гомельскi аблвыканкам па пытаннi будаўнiцтва iндывiдуальнага жылога дома, зацверджаным старшынёй камiтэта па архiтэктуры i будаўнiцтве Гомельскага гарвыканкама Уладзiмiрам Гарбачовым, адпаведным службам дадзены даручэннi. Цытую дакумент:

"1. Да 5 кастрычнiка 2009 года фiлiалу № 300 Гомельскага абласнога ўпраўлення ААТ "Беларусбанк" правесцi кантрольныя абмеры аб'ёмаў i якасцi выкананых будаўнiча-мантажных работ.

2. ПУП "Архiтэктурная майстэрня" скарацiць тэрмiн выпуску праектна-каштарыснай дакументацыi да 30 кастрычнiка.

3. Фiлiалу № 300 Гомельскага абласнога ўпраўлення ААТ "Беларусбанк" пасля атрымання праектна-каштарыснай дакументацыi зрабiць пераразлiк памеру крэдытнай лiнii — да 10 лiстапада 2009 года.

4. Да 15 лiстапада 2009 года Гомельскаму гарвыканкаму сумесна з упраўленнем капiтальнага будаўнiцтва гарвыканкама пасля атрымання праектна-каштарыснай дакументацыi разгледзець пытанне перадачы функцый заказчыка па будоўлi дома ўпраўленню капiтальнага будаўнiцтва Гомельскага гарвыканкама.

5. ППТУП "Контур Плюс" пасля правядзення "Беларусбанкам" кантрольных абмераў у выпадку выяўлення заўваг па будоўлi дома лiквiдаваць iх да 20 кастрычнiка 2009 года, а пасля атрымання праектна-каштарыснай дакументацыi лiквiдаваць будаўнiчыя недаробкi да 15 лiстапада 2009 года".

P.S.

Задаю мацi вялiкай сям'i Марыне Драбышэўскай правакацыйнае пытанне: можа, трэба было згадзiцца на кватэру, iх шматдзетным у Гомелi куды лягчэй атрымаць? Яна адказвае адназначна адмоўна.

— Дзяцей лягчэй да самастойнасцi прывучыць, калi ёсць свой дом, а не кватэра. Ды i мне больш зручна — яны ж гуляюць на маiх вачах усе, тут, у двары — не страшна за iх.

Вiдаць, у гэтай гiсторыi працяг будзе. I так хочацца спадзявацца, што аптымiстычны... Вось толькi мне здаецца, што, даведаўшыся аб тым, колькi каштуе дом "на халяву" ў абласным цэнтры, нямногiя пагодзяцца паўтарыць шлях сям'i Драбышэўскiх i нараджаць дзетак — як Бог дае.


Iрына АСТАШКЕВIЧ.

bolgarka
Тема:
А можно вкратце суть, очень интересно, но тяжело разобрать о чем статья...

Тема:
Суть статьи в том, как тяжело современным многодетным семьям жить по программе помощи (!) от государства, многодетным семьям. На каждом этапе общения с различными полномочными органами, как в старой грустной шутке, требуется справка, о том что нужна справка, что справка не нужна. И внешне вроде как все радеют за многодетные семьи и помощь им, а на деле... Очень хочется верить, что случай о. Владимира просто нелепое исключение.

Тема:
Priest_Nikolay, у нас эта бюрократия почти везде. Причем одни не знает, что происходит у его коллеги, посылает к нему, а тот обратно. Печальная песня современности. Это касается нашей гос. медицины тоже.

Тут к месту цитата мудрого Соломона: "Когда страна отступит от закона, тогда много в ней начальников". (Прит. 28: 2)
Слишком уж много у нас начальников.

О. Владимиру с семьей желаю помощи Божией!

Тема:
Priest_Nikolay писал(а):
Суть статьи в том, как тяжело современным многодетным семьям жить по программе помощи (!) от государства, многодетным семьям. На каждом этапе общения с различными полномочными органами, как в старой грустной шутке, требуется справка, о том что нужна справка, что справка не нужна. И внешне вроде как все радеют за многодетные семьи и помощь им, а на деле... Очень хочется верить, что случай о. Владимира просто нелепое исключение.

Это действительно нелепое исключение. Кстати а как сейчас у них дела? А если по теме то я считаю что было большой глупостью и безрассудством требовать от государства строить им дом в областном центре когда можно было без проблем получить большую квартиру в новом доме. Кроме того создали серьезную проблему и искушение не только себе а еще большому количеству посторонних людей. Теперь пожинают плоды своего безрассудства.
Здесь уместна мудрая народная пословица: "Дареному коню в зубы не смотрят".
Поясню. В нашем государстве молодой многодетной семье (от трех детей) в течении года выделяется новая квартира. Трое детей - 3-4 комнатная и кредит на нее с 50% погашением за счет государства. Четверо детей 4-5 комнатная с 75% погашением. Пятеро и более детей 5-6...комнатная с 100% (!!!) погашением государства. Система налажена и отлично работает . Мы сами (у меня трое детей) недавно получили 4-х комнатную квартиру в новом доме. Эта семья отказалась от квартиры и потребовала строить им дом. Причем не маленький. Чтож Бог им в помощь.

Тема:
hanna писал(а):
Priest_Nikolay, у нас эта бюрократия почти везде. Причем одни не знает, что происходит у его коллеги, посылает к нему, а тот обратно. Печальная песня современности. Это касается нашей гос. медицины тоже.

Тут к месту цитата мудрого Соломона: "Когда страна отступит от закона, тогда много в ней начальников". (Прит. 28: 2)
Слишком уж много у нас начальников.

О. Владимиру с семьей желаю помощи Божией!

Конечно у нас очень плохие начальники и государство вообще. Дарит молодым многодетным семьям квартиры в то время когда скромные прпавославные семьи хотят себе всего лишь шикарные особняки в центре обл.центров. Просто ужас какой-то! Это явно гонение за веру начинается на православных. ;)

Тема:
Ervis писал(а):
Дарит молодым многодетным семьям квартиры в то время когда скромные прпавославные семьи хотят себе всего лишь шикарные особняки в центре обл.центров
Православные семьи хотят себе всего лишь того, что им положено от государства- удобного и здорового условия жизни для своих детей. Если бы особняки были запрещены для многодетных семей, они бы их и не строили. Я достаточно хорошо знаю о. Владимира и его семью, чтобы назвать ваши упреки банальной завистью. Кто-ж вам виноват, что о своих детях и условиях их жизни вы не можете позаботиться так, как о. Владимир со своей матушкой, о своих. Вам хватает на троих детей квартры в многоэтажном доме? Ну и ладно, а о. Владимир считает, что его пяти (скоро уже шести) детям нужна жизнь в своем частном доме на природе. К сожалению людей с вашей психологией в стране еще много (понаглели эти многодетные, на халяву жить хотят, на шее у государства седят и проч), а из-за этого, грустная история о. Владимира еще не окончена http://www.zvyazda.minsk.by/ru/issue/article.php?id=63184

Тема:
Priest_Nikolay писал(а):
Православные семьи хотят себе всего лишь того, что им положено от государства- удобного и здорового условия жизни для своих детей.

Хотеть не вредно говорят. Ни в одном (!) государстве кроме Беларуси не дают многодетным семьям квартиры.
Priest_Nikolay писал(а):
Я достаточно хорошо знаю о. Владимира и его семью, чтобы назвать ваши упреки банальной завистью.

Действительно очень завидую сидя за компом в своей четырехкомнатной новой квартире с ремонтом и глядя на фото многолетних стен "дома" о.Владимира. :/ Нет о.Николай, искренне сочувствую их ситуации в которую они попали из-за собственной глупости и недальновидности.

Priest_Nikolay писал(а):
Кто-ж вам виноват, что о своих детях и условиях их жизни вы не можете позаботиться так, как о. Владимир со своей матушкой, о своих.

Ну ну.
Priest_Nikolay писал(а):
Вам хватает на троих детей квартры в многоэтажном доме?

За счет государства - выше крыши! Потому что я понимаю что если собирусь строить дом то для этого должен буду иметь на счету минимум надцать тысяч У.Е. а до этого времени буду скромно сидеть и не рыпаться чтоб не выставлять себя на всеобщее осмеяние.
Priest_Nikolay писал(а):
Ну и ладно, а о. Владимир считает, что его пяти (скоро уже шести) детям нужна жизнь в своем частном доме на природе.

"Считать" и "мочь" - разные вещи. И вы это тоже прекрасно понимаете.
Priest_Nikolay писал(а):
К сожалению людей с вашей психологией в стране еще много (понаглели эти многодетные, на халяву жить хотят, на шее у государства седят и проч

Именно так я и думаю, имея троих детей. :/ Нет, я думаю что от добра добра не ищут. Дает гос-во квартиру- Слава Богу! Будут деньги - построишь дом.

Тема:
Ervis писал(а):
Нет, я думаю что от добра добра не ищут. Дает гос-во квартиру- Слава Богу!
Государство в равной степени предостовляет возможность (выделяют целевые деньги) многодетным семьям в нашей стране, на выбор, получать квартиру ИЛИ строить дом. Законы это предусматривают. Но на местах, есть еще т.н. чиновники, способные любое благое дело, испортить.

Цитата:
Будут деньги - построишь дом.
В том-то и дело, что денег было выделено достаточно на постройку дома т.е. они были. Как так вышло, что результата нету от них и есть история о. Владимира.

Тема:
Priest_Nikolay писал(а):
Государство в равной степени предостовляет возможность (выделяют целевые деньги) многодетным семьям в нашей стране, на выбор, получать квартиру ИЛИ строить дом.

Только на квартиры работает целый строительный трест и система идеально налажена, а дома можно строить чисто теоритически на бумаге. Подрядчиков ищешь сам и деньги просто со щета для оплаты налом снять невозможно.
Над нами получила квартиру многодетная семья протестантского пастора. Все очень довольны. Ни каких проблем. Наши дети очень дружат , вместе играют во дворе. Представляю какие скоро будут у них диспуты на тему веры. Вырастут богословами :3): Это я к слову о плохих условиях жизни в многоэтажном доме...
P.S. Мы православные какие-то шизанутые на всю голову. Нам всего мало. Наверно потому к нам и отношение такое. Представляю отношение к священникам администрации Гомеля когда им за этот дом вынимут весь мозг дадут выговора из Минска и все же заставят его построить любыми путями в т.ч. снимая рабочих с других плановых объектов. Пусть в результате несколько десятков многодетных семей поживут еще пару лет без квартир пока о.Владимиру достроят его особняк. Ничего страшного ведь они все равно неверующие грешники, а семья о.Владимира как никак элита - приближенные Бога. :/

Тема:
Ervis писал(а):
P.S. Мы православные какие-то шизанутые на всю голову. Нам всего мало.
В смысле, мало? Вы считаете иметь свой дом для здорового развития детей, это "много"? Мне почему-то казалось, что многодетные семьи и есть главная ценность государства и отношение к ним должно быть соответствующее. И при чем здесь, православные? о. Владимир вообще не афиширует в разговорах с начальниками, что он является священником, и кроме этого, его семья не единственная, кто столкнулся с этой проблемой.


Ervis писал(а):
Представляю отношение к священникам администрации Гомеля когда им за этот дом вынимут весь мозг дадут выговора из Минска и все же заставят его построить любыми путями
И правильно сделают, что дадут выговор. Другим семьям, после о. Владимира, будет легче.


Ervis писал(а):
в т.ч. снимая рабочих с других плановых объектов. Пусть в результате несколько десятков многодетных семей поживут еще пару лет без квартир пока о.Владимиру достроят его особняк. Ничего страшного ведь они все равно неверующие грешники, а семья о.Владимира как никак элита - приближенные Бога.
Бред. Вас Ervis вообще в разнос понесло... При чем здесь "неверующие грешники", "приближенные Бога", что за чушь? Совсем не обязательно рабочих снимать именно со строящихся объектов для семей, у нас достаточно в городе строится разных казино и другой ерунды. И если действительно есть проблема со строителями, то вперед- создавайте дополнительные бригады: людям работа, борьба с безработицей и проч. Этот дом построить, дело одного, от силы, двух месяцев. Вот уж проблема для государства...

Тема:
Priest_Nikolay писал(а):
Этот дом построить, дело одного, от силы, двух месяцев. Вот уж проблема для государства...

Почему тогда строят многоквартирные дома а не особняки? Конечно не проблема одному человеку построить дом...так а если все остальные тоже захотят себе дом а не квартиру? Что получиться?
У нас государство не такое богатое даже Россия со своим газом и нефтью не дарят своим многодетным гражданам квартиры.
Priest_Nikolay писал(а):
у нас достаточно в городе строится разных казино и другой ерунды.

Теперь Вы бред пишете. Казино и прочую ерунду строят частники за свои деньги. Предлагаете экспропреировать как в добрые тридцатые? :3):

Тема:
Все остальные понимают что указ о домах на бумаге еще ни о чем не говорит пока не задействует реальная программа строительства по этому указу. Программа по строительству квартир есть по домам - нет. о.Владимир погнался за журавлем в небе отказавшись от предложенной синицы. Бог в помощь.

Тема:
Ervis писал(а):
Теперь Вы бред пишете. Казино и прочую ерунду строят частники за свои деньги.
Строительные бригады могут наниматься любые, в том числе и частные. Деньги государство на это выделяет.

bolgarka
Тема:
Priest_Nikolay писал(а):
Строительные бригады могут наниматься любые, в том числе и частные. Деньги государство на это выделяет

В Украине, например строительством занимаются в основном только частные компании, даже не могу вспомнить ни одной гос-ной строительной компании, которая строила бы какой-то объект. Хотя, может и есть.

На страницу 1, 2  След.

Страница 1 из 2


Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы не можете скачивать файлы

Полная версия
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by phpBBXS.Com | Lo-Fi Mod.
Adapted for RUNCMS by SVL © 2005 module info